In the middle of October it was once again time for one of our favourite events – the biannual ‘Gymnastics Progress Medals’. All week long, parents were invited along to watch their children and their classmates perform in a class display as well as individually to showcase their ever growing repertoire of skills . The head coach then had to decide on one gymnast whom they thought had made the most progress over the last six months, this is definitely one of their hardest tasks as a Springfit Head Coach as all of gymnasts are making great progress! At the end of the class, the chosen gymnast was awarded a well deserved gold medal for their hard work and determination.

The progress medals are not awarded solely on ability but the coaches are taking into account many attributes such as perseverance, attentiveness, class attendance as well as improvement in balance, agility and co-ordination during class so all gymnasts have a good chance of earning themselves a gold medal!

It gives us great pleasure in presenting these lovely shiny gold medals to our Springfit members who we feel deserve the recognition. It boosts a child’s (or adults) confidence, gives them a sense of pride in what they do each week and gives them something to focus on and work towards. In addition, it’s a class event that all our members look forward to and enjoy, as well as the parents and other spectators!

The Springfit team would like to congratulate all the gymnasts pictured below, who achieved this medal for their fantastic progress throughout the last six months.

Masie McKie Monday 6pm St Bedes
Masie McKie Monday 6pm St Bedes

Lauren Townsend  Monday 7pm St Bedes MON
Lauren Townsend Monday 7pm St Bedes

 Josh Kenny (9yrs) Freestyle Mon 6.30pm St.Bede's
Josh Kenny (9yrs) Freestyle Mon 6.30pm St.Bede’s

 Kie Richens (9yrs) Freestyle Mon 8pm St.Bede's
Kie Richens (9yrs) Freestyle Mon 8pm St.Bede’s

Marley Boxall (13yrs) St Bedes Wednesday 1800
Marley Boxall (13yrs) St Bedes Wednesday 1800

Kathy Cassidy Adults 7pm Wednesday St Bedes
Kathy Cassidy Adults 7pm Wednesday St Bedes
Lily McDevitt Tuesday Jubilee 4pm
Lily McDevitt Tuesday Jubilee 4pm

Anna Kashubina Tuesday  Jubilee 4pm
Anna Kashubina Tuesday Jubilee 4pm

Ellie Kapitan Tuesday Jubilee 5pm
Ellie Kapitan Tuesday Jubilee 5pm
Jubilee Tuesday 6pm Charlotte O’Leary – Photo to follow

Molly McCarthy Tuesday Jubilee 7pm
Molly McCarthy Tuesday Jubilee 7pm
Oakwood Wednesday 6.30pm Georgia Oliver – Photo to follow

Solaiman Wescombe Oakwood Wednesday Freestyle Gymastics 1930
Solaiman Wescombe Freestyle Wednesday 1930 Oakwood
Oakwood Wednesday 8.30pm Lewis Chapman-Perks – Photo to follow

Jamie Ives Thursday Oakwood 5pm
Jamie Ives Thursday Oakwood 5pm

Katherine Bailey Thursday Oakwood 6pm
Katherine Bailey Thursday Oakwood 6pm
Oakwood Friday 5.00pm Patrick Huggett + Aryaa Omkar-Sastry – Photos to follow
 Oakwood – Friday 6pm Darcie Olding – Photo to follow Oakwood Friday 7.00pm – Details to follow

Eliana Hart (5 yrs) Oakwoof Sat 1100
Eliana Hart (5 yrs) Oakwood Sat 1100

Ella Kola (12yrs) Oakwood Sat 1200
Ella Kola (12yrs) Oakwood Sat 1200

 Kieran Hart (12yrs) Oakwood Sat 1300
Kieran Hart (12yrs) Oakwood Sat 1300

Caitlin Taylor Oakwood Sunday 1100
Caitlin Taylor Oakwood Sunday 1100
Oriel Friday 5.30pm Kira Kazemira – Photo to follow Oriel Friday 6.30pm Nea Armstrong – Photo to follow

Eloise Budd (12yrs) Oriel FRI 1930
Eloise Budd (12yrs) Oriel FRI 1930
Oriel Sat 11.00am Emma Wallace – Photo to follow

Nicole Bruce (10yrs) Oriel Sat 1200
Nicole Bruce (10yrs) Oriel Sat 1200